pIšQworky

Novinky

Grandfinále v Brně bylo samé překvapení

Klára Kunclová, 2. 12. 2011 v 14:00
Kategorie : Turnaje

120 nejlepších piškvorkářů z celé republiky na JEDNOM místě v JEDEN den?! Žádný problém! Je tady celorepublikové finále v Brně. Na Gymnáziu Matyáše Lercha se to dnes hemžilo piškvorkami už počtvrté. A týmy jsou rok od roku lepší.

Organizátoři teprve dolaďují poslední detaily, když se do budovy přiřítí první nedočkavé týmy. Ačkoliv je brzké ráno, a dá se předpokládat, že toho na dnešek moc nenaspali, sálá z hráčů odhodlání a z očí jim plá vášeň hráče pokeru. V tomhle případě tedy spíš piškvorek. To vše napovídá, že dnes bude opravdu na co koukat. A bylo!

Velmi brzy se to slušně rozjelo a to přesto, že zahájení se neslo v netradičním duchu. Drželi jsme totiž minutu ticha za skvělého autora Zdeňka Milera, který ovlivnil řadu piškvorkářských srdcí už v raném dětství. Vyslechli jsme také krátké přivítání zástupce z pořadatelského gymnázia pana Aleše Jelínka.

Hned poté přišlo už tradičně rozlosování a boj mohl začít. S prvními týmy jsme se bohužel museli rozloučit už během dopoledne. Opustili nás Stavaři 1, Máslo v ruce, GVN A, 3,45 chlapa, SJG, Skrytá hrozba, Fil nám chybí a tým s matoucím názvem Nevím. Jak se vyjádřil Šon Chung H. T. z jindřichohradeckých GVNA (a nejen on), pro hráče je největším nepřítelem čas. Na ten totiž ani promyšlená taktika neplatí. Druhým zádrhelem celorepublikového finále byla nervozita. Nic na plat. Republika je republika. Jde o hodně, a takovéhle nervy ve škole při testu nezažijete. Je to zkrátka velká zkušenost. Na tom se shodl snad každý. Za všechny to vyjádřil Břetislav Martínek z Mendelova Gymnázia. Jeho tým byl navíc bezkonkurenčně největším jazykolamem pro organizátory i spoluhráče. Hipopotomonostroseskvipediofobie dostala prostě každého. Z první vlny jsme se ještě ani nestihli vzpamatovat a už se na smutnou cestu domů vydali další. Tentokrát z týmů Poslední Jiřík, GCL 1, KRATOCHVILKA B a M. Sokoli.

Počet týmů byl snížen na polovinu a boje pokračovaly. Křížila se pera, ve volných chvílích se hrály deskové hry od Albi a všichni se bavili.

Někteří se nechtěli vzdát ani po vyřazení svého týmu a zapojili se do turnaje jednotlivců. A také se rozjížděly komentované zápasy. A pořádání a komentáře se ujali ti nejpovolanější - členové České federace piškvorek a renju v čele s Alešem Rybkou. Do turnaje se zapojil mimo jiné také loňský vítěz a dnešní organizátor Ondra Suchánek, který skončil na druhém místě. Náladu si napravila prvenstvím Pavlína Brdková z týmu FiL, která tak od Aleše Rybky dostala dřevěnou desku na piškvorky.

Posledními vypadnuvšími a přesto neoceněnými se staly týmy SPŠE 1, Světlušky v noci svatojánské, Proč a  nám již dobře známý tým Hipopotomonostroseskvipediofobie, které skončily na místech 9. - 12. A začlo se hrát o ceny. Atmosféra houstla. Přestože ze 120 soutěžících na začátku, zbývalo už jen 40, v prostorech pořadatelského gymnázia to bzučelo jako v úle. Taktika, hecování, ale také první známky únavy - to vše patřilo k pátečnímu odpoledni. Martin Škop z přerovských ,,Světlušek" příliš pozdě litoval, že si do skupiny vylosoval špatné soupeře, které nakonec museli nechat vyhrát.

Pod ,,bednami" skončili svou pouť týmy Timur a jeho parta (8. místo), Ani za prase! (7. místo), Tic Tac Toe (6. místo), i na facebooku favorizovaní kluci z Best of AG (5. místo).

V půl čtvrté odpoledne by běžné hráče dávno vyřadila ze hry únava. Ale tohle jsou nejlepší hráči. A ti jsou připravení hrát klidně do rána, pokud by to jen pravidla dovolila. Bohužel nedovolují, a tak piškvorkáři téměř potí krev. V místnosti začínalo být dusno, i přes veškerou snahu moderátorů uvolňovat napětí. To už se dalo krájet. A pokud se byly už oblastní a krajské turnaje doslova o nervy, věřte, že velké finále to všechno ještě 200% převyšuje. A kdo že se dostal do té nej čtyřky? Představujeme: Červený pokoj, Nebreč, Čag Empire a Průmyslovka Příbram.

Konečné výsledky:

3. místo - Čag empire: Martin Kosobud, Adam Vlček, Adolf Středa, Jakub Waith, Adam Wagner (Česko - anglické gymnázium, České Budějovice)

2. místo - Nebreč: Robin Tomášů, Jan Jurásek, Dominik Pffefer, Lukáš Brzica, Erik Pfeffer (Střední škola průmyslová, hotelová a zdravotnická, Uherské Hradiště)

1. místo - Červený pokoj: Lukáš Tomeš, Radek Štarman, Zdeněk Wetter, Ondřej Hudec, Krystýna Tomášová (Gymnázium Česká Třebová)

A co říkají naši vítězové?Lukáš Tomeš: (Červený pokoj): "Cítíme se skvěle. Vyhráli jsme zaslouženě. Letos jsme tu byli poprvé a horkotěžko jsme postoupili v předchozích kolech. Takže pro nás opravdu překvapení."

Robin Tomášů(Nebreč): "Chtěli jsme být první. Doteď jsme ani jednou neprohráli. Štěstíčko došlo až teď."

Fotogalerie zde